Škoda Rapid Spaceback je první kompaktní hatchback české značky. Akční nabídka modelů
ÚVOD  | |  ZPRAVODAJ  ADMINISTRACE                                    Vytvořeno © 2012 "webmaster " E-Mail: petrikve@email.cz
ZPRÁVY IHNED.CZ   ZAJIMAVOSTI                                                          

Česká koruna, co může být lepší?

 Česko musí při první příležitosti přejít na euro, jinou cestu ekonomika, která je orientována na export, prostě nemá, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, když adresoval účastníky zasedání Svazu průmyslu a dopravy České republiky v rámci MSV 2017 v Brně.

Jakmile přejdeme na euro, centrální banka ztratí schopnost reagovat ve prospěch státu, ve prospěch obyvatel, řekl Zdeněk Zbytek, předseda konsorcia České energetické technologie (CZET).

Zdeněk Zbytek: Situaci je třeba rozdělit na tři skupiny obyvatel České republiky: podnikatelé, kteří exportují; podnikatelé, kteří dováží a ostatní občané. Takže pro export je to otázka poměrně jiná, protože to dává nějakou stabilitu v cenách. Pro dovoz je to také otázka, protože na dovoz už nemůžeme reagovat a budeme muset platit, tak jak nám to firmy budou dodávat. A pro obyvatele si myslím, že to bude průšvih jako na Slovensku, protože tady brzy budou evropské ceny, ale příjmy budou sice v eurech, ale pořád české. Nepředpokládám, že uklízečka by měla 2 000 eur jako v Německu, pořád bude mít uklízečka v České republice v přepočtu nějakých 500-600 eur. Ale ceny se samozřejmě srovnají s Evropskou unií. To nám tady nikdo neřekne. Ale obyvatelé, jak to vidíme na Slovensku, zchudli asi o 30 % oproti českým obyvatelům tím, že Slovensko přešlo na euro. To je první názor. Druhý názor, co se týká pana Sobotky. Já být panem Sobotkou, tak už bych nic neprohlašoval, protože on už s největší pravděpodobností nebude předsedou vlády za 14 dní nebo za měsíc po těchto volbách. A o tom, jestli přejdeme nebo nepřejdeme na euro, budou rozhodovat jiní. Podle průzkumů veřejného mínění těsně před volbami to vypadá, že vyhraje politické hnutí ANO s panem Babišem, a jak řekl náš moudrý pan prezident, bude jmenovat předsedou vlády toho, kdo vyhraje volby. Takže pokud to bude tak, jak je to teďka, tak bude předsedou vlády pan Babiš. A pan Babiš nedávno prohlásil, že zatím euro ne, na to máme čas. A mimochodem totéž prohlásil pan prezident, zatím euro ne. Takže já prohlášení pana Sobotky neberu vážně, protože on je končící předseda vlády a pravděpodobně předsedou vlády nebude.

:Když se na to podíváme čistě ekonomicky, přechod na euro Česko oslabí nebo posílí?

Já se domnívám, že oslabí.

Proč?

Protože za prvé naše banka přestane mít jakýkoliv vliv na peníze, na kurzy, na to, kdo kolik eur někde natiskne. My budeme muset akorát platit. Zatím naše banka stanovuje sílu české koruny, reaguje na kurz dolaru, reaguje na kurz eura, reaguje na kurz švýcarského franku. Teď třeba euro spadlo na 26 korun, nedávno bylo téměř 28 korun. To znamená, že naše centrální banka je zatím samostatná a může reagovat ve prospěch státu, ve prospěch obyvatel atd. Ale jakmile přejdeme na euro, tak vlastně centrální banka ztratí tuto schopnost a lidé se budou muset podřizovat evropské bance nebo tomu, kdo emituje euro. A navíc se podívejte, co probíhá v Evropě. Oddělila se Anglie, řada zemí je v totální krizi, Řecko je dlouhodobě v bankrotu, Španělsko na tom není lépe, odtrhne se Katalánsko nebo neodtrhne. A za všechny tyhle krize musí někdo platit. Česká republika zatím není v Eurozóně, tak se jí to netýká, nemáme závazky, abychom hasili řecké dluhy nebo jiné dluhy. Jakmile bychom přešli na euro, máme společné závazky a budeme platit všichni společně dluhy někoho jiného. Česká republika je teď ve velmi dobré hospodářské kondici, patříme momentálně k evropské špičce díky strojírenství, automobilovému průmyslu, exportu, takže teď přejít na euro by podle mého soukromého názoru byla chyba. Uvidíme, jak to v budoucnu bude vůbec s Evropskou unií. To je další důvod, představte si, že by se během x let Evropská unie rozpadla. Můžeme to vyloučit, nemůžeme. Podívejte se, co se všude děje, jak jsou lidi nespokojení. A co potom, zase se budeme vracet ke koruně? Takže já zastávám stanovisko pana prezidenta, pana Babiše. Počkejme, nespěchejme. Čas ukáže, co bude lepší. A to je názor té většiny podnikatelů, které znám.

Chtěla bych upřesnit. Pro firmy, které obchodují s Ruskem, by to byla nějaká stabilita?

Ne, protože Evropská unie vyhlásí embargo například proti Rusku a náš export se hroutí, protože dříve bylo 42 rublů za euro a dneska je to, pokud se nepletu, 60 rublů. To znamená, že jakýkoliv český výrobek, který stál 100 jednotek, tak ho dneska exportujeme za 140-150 jednotek. A tím pádem se samozřejmě teď po dobu embarga prudce snížil český export do Ruska a fakticky jsme spadli na 90. rok. Před embargem český export dosahoval zhruba 165-170 miliard korun, to byl přímý export. Nepočítáme to, co kupují Němci, kteří to přebalí, nalepí jejich štítek a prodají do Ruska. To nikdo nespočítá, to jsou další obrovské částky. Tímto bychom ještě více ztratili, protože my takhle můžeme používat aspoň kurz české koruny, protože platíme lidi v korunách, vyrábíme v korunách, náklady za elektrickou energii také platíme v korunách. Takže my podnikatelé můžeme manévrovat. Kdyby to bylo všechno v eurech, tak už nemůžeme manévrovat.

A s Ruskem obchodujete v dolarech nebo v eurech?

Někteří podnikatelé v dolarech, někteří v eurech. Ale ono je to všechno jako prašť a uhoď. Ale jak říkám, hlavně pan Sobotka za 14 dnů končí jako předseda vlády, on bude ještě v demisi možná měsíc dva vládnout, než se sestaví vláda. Takže já bych jeho vyjádření nebral vážně. Já beru vážně ty, kteří budou další čtyři roky vládnout. A vypadá to, že bude vládnout pan Babiš a pan prezident Zeman. Ti mají jednoznačně stejný názor. Nespěchejme, počkejme. Oni nejsou proti euru — jsou proti euru teď, v krátkém časovém horizontu.

Jana Petrova Sputnik Česká republika


| Zpět na Aktuality |
ÚVOD   KATALOG STRÁNEK   ZPRÁVY IHNED.CZ    INZERCE   HUMORNÉ FOTO   AKTUALITY
Kodiaq se bude vyrábět také v Rusku
Škoda Kodiaq se již krátce po představení stala díky velkému zájmu zákazníků úspěšným automobilem, a tak není divu, že její výroba musí probíhat ve více výrobních závodech. V současné době se tak vyrábí nejen v Kvasinách, ale také v Číně a na Ukrajině. Nyní ruské zastoupení Škody oficiálně potvrdilo výrobu Kodiaqu v Nižním Novgorodu, kde se od roku 2011 vyráběl Yeti a od roku 2013 z místních výrobních linek sjíždí i nejúspěšnější model značky Octavia.

Dlouhé rozhodování: pokračování článku
Přepis vozidla.  Může se zdát, že přepis vozidla je složitý a zbytečně zdlouhavý. Obtížný však nijak zvlášť není, stačí jen vedět, kdy a kam zajít. Zdlouhavý také být nemusí - záleží na tom, v jakou dobu přijdete na úřad.  Co je k přepisu potřeba?
Automobilka Volkswagen na českém trhu nově nabízí filtry pevných částic pro všechny osobní vozy značky za zvýhodněnou cenu. Filtry pevných částic DPF (Diesel Particulate Filter) budou k dostání ve dvou různých provedeních, buď svou konstrukcí zcela odpovídají filtrům instalovaným ve výrobě nebo je možné zvolit řadu Economy, která je určena pro automobily starší čtyř let. Cena filtrů pevných částic od 12 900 Kč s DPH. Pokračování článku
Galerie kreslených vtipů od Petra Urbana
Již od 299 900 Kč
Stádo zubrů u Benátek nad Jizerou rozšířilo pět nových samic.

Pocházejí z Bělověžského pralesa, tedy nejslavnějšího chovu zubrů na světě.