IHNED.czIHNED.cz - vše
Hurikán Maria si už vyžádal 21 obětí. Bouře opět sílí a blíží se k ostrovům Turks a Caicos a jižním Bahamám
Počet obětí hurikánu Maria stoupl na 21. Bouře zničila stovky domů, způsobila lokální záplavy a připravila o elektřinu většinu obyvatel Portorika. Poslední oběti hlásí Haiti. Země sice nebyla přímo zasažena, hurikán zde ale způsobil vlnobití, poničil řadu příbytků a zabil tři lidi. Nyní hurikán opět mírně nabral na síle a blíží se k ostrovům Turks a Caicos a jižním Bahamám.
22-09-2017
Kim Čong-un pohrozil USA nejtvrdší odvetou. Trumpova slova o zničení KLDR prý ospravedlňují pokračování jaderného programu
Americký prezident v úterním projevu hovořil o zničení KLDR. Severokorejský vůdce v reakci na jeho slova pohrozil Spojeným státům nejtvrdšími protiopatřeními v historii. Podle Kim Čong-una Trumpův projev plně ospravedlňuje pokračování jaderného programu KLDR. Severokorejský ministr zahraničí uvedl, že by země brzy mohla v Pacifiku provést dosud nejsilnější test vodíkové bomby.
22-09-2017
Firmou roku na Karlovarsku je výrobce bylinných čajů a sirupů, mezi živnostníky zvítězila producentka kosmetiky z rašeliny
Vítězem soutěže Vodafone Firma roku 2017 Karlovarského kraje je společnost Serafin-byliny, zabývající se výrobou potravinových doplňků z bylin. Titul Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Karlovarského kraje získala Ludmila Jílková, kterou živí rašelinové produkty pro lázeňství a wellness. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny.
22-09-2017
Asus miluje fotografie: Mobily ZenFone 4 mají duální fotoaparáty, řada Selfie dokonce vpředu
Tchajwanský výrobce oficiálně ukázal šest nových mobilů, dva z toho s obří výdrží baterie. Nejdražší model má výbornou sadu fotoaparátů, a jako první nabízí i gigabitovou Wi-Fi. Asus zásadně upravil uživatelské prostředí ZenUI a slíbil Android 8 i pro ZenFony 3.
22-09-2017
Trumpův muž pomáhá Kurdům proti USA
Bývalý šéf volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort pracuje pro irácké Kurdy. Má podpořit jejich pondělní referendum, které USA odmítají. Manafort je zároveň vyšetřován v souvislosti s možným ruským ovlivňováním amerických prezidentských voleb.
22-09-2017
Kancléřka a její vyzyvatel
Sociální demokrat Martin Schulz chce zabránit křesťanské demokratce Angele Merkelové, aby se po nedělních volbách stala znovu německou kancléřkou. Merkelové nevyčítá uprchlíky ani podporu evropské integrace, v tom všem se s ní shodne. Jeho hlavní téma je jiné: Německo podle něj není spravedlivou zemí. Většina Němců je ale podle průzkumů se svým životem spokojená, navíc za hlavní prioritu označují bezpečnost. A u ní víc věří Merkelové.
22-09-2017
Dolar pookřál, otěže ale převezme euro
Americké měně tento týden prospěl výhled centrální banky na zvyšování úrokových sazeb i optimističtější prognóza růstu HDP. Příští rok však bude díky politice ECB patřit euru, a dolar tak vůči společné evropské měně opět oslabí.
22-09-2017
Na startupovou akci do San Franciska přivezli nejsilnější tým Češi
Dvacítka českých start-upů se představila na velké startupové konferenci TechCrunch Disrupt v americkém San Francisku. Češi přivezli největší národní delegaci ze všech zúčastněných. V blízkém startupovém centru Silicon Valley ovšem nakonec uspěje jen zlomek z nich.
22-09-2017
Google sází na mobily. Koupil od HTC dva tisíce vývojářů
Přes jednu miliardu amerických dolarů zaplatil technologický gigant Google za divizi tchajwanské firmy HTC. Divize, která zaměstnává dva tisíce lidí, se zabývá vývojem chytrých telefonů, včetně vývoje mobilu značky Pixel, který prodává Google. Cílem transakce je posílit pozici Googlu na světovém trhu s mobilními telefony a dostat vývoj Pixelu pod kontrolu.
22-09-2017
Prazdroj povede Jihoafričan Liversage
Plzeňský Prazdroj, největší exportér českého piva, má nového generálního ředitele. Je jím Jihoafričan Grant Liversage. Působil v různých pivovarnických společnostech v Indii, Ghaně, Mosambiku, Hongkongu nebo Zambii.
22-09-2017
Yandex slavil své výročí s Putinem
Jeden z prvních ruskojazyčných internetových vyhledávačů nyní sází na neuronové sítě a umělou inteligenci. Firma také experimentuje se samořiditelným automobilem nebo provozuje vlastní taxislužbu. Podařilo se jí ustát pokus o převzetí ze strany byznysmenů spojených s Kremlem, musí ale omezovat kritické zprávy.
22-09-2017
Jestli v neděli zvítězí, vstoupí Merkelová do historie. Její popularitě pomohlo zvolení Trumpa, Němci se obávají nováčků
V nedělních německých volbách podle průzkumů jasně zvítězí současná kancléřka Angela Merkelová. Ještě loni se přitom zdálo, že její kariéra kvůli uprchlické krizi končí. Otázkou je, s kým Merkelová vytvoří novou vládu. S liberály - svými oblíbenými partnery - nejspíš nedá dohromady dost hlasů.
22-09-2017
Škodovka nestíhá, plánuje přesunout výrobu Superbů do Německa. Odboráři tomu chtějí zabránit
Škoda hledá nové možnosti výroby svých vozů. Dívá se na další závody koncernu. Audi by stálo o elektromobily, ty mají ale připravenou továrnu v Bruselu. Odboráři Škody chtějí vyjednat dvouciferný růst mezd, chtějí více, než dostali kolegové v bratislavském Volkswagenu.
22-09-2017
Na Ústecku uspěla květinářka a výrobce robotů
Nejlepším živnostníkem v Ústeckém kraji se stala Hana Komárová, majitelka ústeckého květinářství. Mezi firmami zabodovala společnost Huber DC, která vyrábí robotické stroje především pro automobilový průmysl. Vítězové krajských kol soutěží vyhlašovaných Hospodářskými novinami postupují do celostátního finále, které proběhne v prosinci v Praze.
22-09-2017
Odvolat Janečka je složité, říká Pilný. Ministři by ale ruku zvedli
Ministr financí Ivan Pilný se sice omluvil za chyby daňové správy, odvolat jejího šéfa Martina Janečka ale nechce. Ministři oslovení HN uvedli, že by při rozhodování vlády pro odvolání Janečka ruku zvedli. Stát se navíc musí připravit na jednání o vyplacení odškodného za firmy zničené zajišťovacími příkazy.
22-09-2017
ČEZ může za Bulharsko dostat víc miliard
Původní nabídky polostátní ČEZ neuspokojily. Ani jedna nepřesáhla 250 milionů eur. Nyní Energo-Pro Jaromíra Tesaře nabízí přes 300 milionů eur. Dalších 50 milionů může ČEZ získat prodejem odstavené elektrárny Varna.
22-09-2017
Řízení letového provozu cvičí zahraniční piloty i dispečery
Státní podnik Řízení letového provozu míří k dalšímu dobrému výsledku. Během letní sezony zaznamenal rekordní počet přeletů přes český vzdušný prostor, kterých jen v červenci bylo 90 tisíc. Pro podnik je stále zajímavější výcvik pilotů a letušek.
22-09-2017
V Česku se staví rekordně sklady
Poptávka po skladech, halách a logistických centrech roste, ukazuje nový Supply Chain Activity Index společnosti JLL. Průmyslové nemovitosti přitahují stále více investorů. Odborníci očekávají, že bude přibývat těch z Asie. Za letošní úspěšnou první polovinou roku stála především silná poptávka ze strany výrobních společností, které zvyšovaly produkci.
22-09-2017
Plná náměstí a politici na pódiích jsou při kampani minulostí, za voliči se jezdí na vinobraní či poutě
Měsíc před volbami vrcholí jednotlivé politické kampaně. Strategie, jak přímo oslovovat voliče, se ale za posledních třicet let výrazně proměnila. Místo monstrózních mítinků, na kterých lídři promlouvali k davům na náměstích, dnes politici vyráží přímo mezi lidi. Agituje se na dožínkách, vinobraních, sportovních dnech i církevních poutích.
22-09-2017
Googlu jde o mozky, ne o výrobní linky
Google zase nakupuje. Z tradičního, ale zadluženého výrobce mobilů HTC si vyzobl jen menší část. Výrobní kapacity za podstatné nepovažuje.
22-09-2017
Za nezávislý Kurdistán
22-09-2017
Prezident Macron má ještě chvíli čas
Protesty v ulicích reformu pracovního trhu ve Francii nezastaví. Levice je slabá a nedokáže se dohodnout na společném postupu, ani populisté Marine Le Penové se dosud nevzpamatovali z volební porážky. I přes klesající popularitu je prezident Macron stále ještě na koni.
22-09-2017
Český start-up učí děti správně číst
Aplikaci na výuku čtení Včelka v Česku používá už přes 400 škol, od října ji budou testovat polské školy a chystají se i další jazykové mutace. Trénovat čtení na ní mohou děti s dyslexií, pro které nabízí speciální cvičení, i všichni ostatní žáci. Její autoři vyvíjejí také umělou inteligenci, která by dokázala děti sama opravovat.
22-09-2017
Fanatik nemá v čele berňáku co dělat
Ministr financí se omluvil za činnost finanční správy, jejího šéfa měnit nehodlá. Boj za výběr daní se změnil ve fanatické tažení proti všem, kteří mají s berňákem co do činění. Může si stát dovolit fanatika v čele daňové správy, který za své činy nechá platit firmy a posléze, v rámci odškodnění, i rozpočet?
22-09-2017
"Mutti" Merkelová, německá sázka na jistotu
V neděli se v Německu konají volby do Spolkového sněmu. Angela Merkelová má vítězství jisté, otázkou je jen to, s kým půjde do koalice. Za situace mezinárodního znejistění bude její znovuzvolení dobrou zprávou i pro nás.
22-09-2017
Martin Reiner rázně řízl do básníka Ivana Blatného
Rozsáhlý výbor z poezie Ivana Blatného nazvaný Jde pražské dítě domů z bia... je objemný, jako bývají spíše výpravné obrazové publikace. Editor Martin Reiner knihu vypreparoval ze zdánlivě nekonečné hlušiny Blatného exilových zápisků, čítající 280 tisíc veršů. Blatný prožil většinu života v exilu a v psychiatrické léčebně, výbor ho představuje jako člověka, pro něhož tam byla poezie primárním komunikačním prostředkem.
22-09-2017
Mexiko sčítá po zemětřesení škody. Jeho ekonomice nepomáhají ani USA
Zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály zasáhlo Mexico City, kde se zřítilo asi 50 budov, a také okolní státy Puebla, México a Morelos. Probudilo dokonce i sopku Popocatépetl. Experti se domnívají, že je ještě příliš brzy na to, aby dokázali vyčíslit přesné škody, které zemětřesení napáchalo. Předběžně se ale hovoří o stovkách milionů až o miliardách dolarů. Zemětřesení zasáhlo Mexiko v době, kdy se ekonomika vyrovnává s nejistotou. Ta je spojena s rozhovory o revizi NAFTA.
22-09-2017
Kapela The National natočila důležitý dokument doby
Žádná z šesti dosavadních desek kapely The National nebyla kritiky a fanoušky hodnocena hůř než ta předchozí. S aktuální deskou Sleep Well Beast se to rozhodně nezmění. Skupina na ní opustila perfekcionismus a vpustila do svého zvuku trochu chaosu, naštvanosti a spontaneity.
22-09-2017
Vědci chtějí dříve slíbené tři miliardy. Pilný hodlá dát jen část
V připravovaném rozpočtu chybí 2,8 miliardy korun, které měly směřovat do vědy a výzkumu. Vláda přitom v květnu souhlasila, že vědci příští rok "dostanou" celkem 36 miliard korun. Ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO vědcům vzkazuje, že jim celou chybějící částku nepřidá.
22-09-2017
Sociální sítě Miloše Čermáka: Myslete si o mně, co chcete. Pokud možno něco hezkého
Když vám někdo řekne "Hele, mně fakt nezáleží na tom, co si o mně ostatní myslí!", tak podle všeho lže. Zvlášť v dnešní době, kdy na sociálních sítích chodíme s kůží na trh. Všichni jsme celebritami v našich sociálních bublinách.
22-09-2017
Zaspali jsme s elektromobily. Technologickými lídry už nejsme my Němci, ale Američané a může být hůř, naznačuje šéf úspěšné IT firmy
Německé firmy dominují řadě sektorů světové ekonomiky, třeba jako společnost GK Software z Schönecku kousek od českých hranic. Německo je největším vývozcem na světě, má přebytek rozpočtu i nízkou nezaměstnanost. Podle kritiků německé firmy nezachytily velké technologické změny, jejichž symbolem jsou firmy Google nebo Tesla.
22-09-2017
Práce kvapná někdy funguje
První "státní" hackathon podpořily důležité úřady i dvě ministerstva. Nápady a prototypy aplikací vypadají užitečně, otázkou je jejich další rozvoj. Vývojáři Seznamu vyrobili povedenou mapu plnou statistických dat.
22-09-2017
Chvála levných televizí, které výrobci nešidí
Nejvíc televizí se prodává v kategorii okolo 20 tisíc korun. Jejich kvalita i uživatelské prostředí nejsou vůbec špatné. Nejluxusnější televizory stojí přes 100 tisíc.
22-09-2017
Česko je připraveno na chytrá města. Chce to politickou vůli
Firmy mají technologická řešení, jak regulovat dopravu ve městech či snížit znečištění. Lidem je potřeba vysvětlit přínos. Kdy dojde ke skutečné změně, se dá jen těžko odhadnout.
22-09-2017
Lidé Merkelové věří
Angela Merkelová každé rozhodnutí promýšlí ze všech možných stran, říká autor jejího životopisu Matthew Qvortrup. Nevěří podle něj v žádnou ideologii, udělá to, co se jí zdá nejvýhodnější. Němci podle Qvortrupa oceňují to, že Merkelová je kompetentní a vyzařuje z ní jistota.
22-09-2017
Volný pohyb osob je bláznivý nápad, hřímal euroskeptik Farage na setkání příznivců Svobodných v Praze
Strana svobodných občanů si do Prahy pozvala jednoho z nejznámějších euroskeptiků Brita Nigela Farage. Ve svém projevu v Národním domě na Vinohradech vyzval přítomné, aby v říjnových volbách do sněmovny vhodili svůj hlas právě Svobodným. Kromě jiného také řekl, aby se Češi o setrvání v Evropské unii rozhodli v referendu.
21-09-2017
Lufthansa by mohla odkoupit velkou část německé konkurence Air Berlin. Věřitelé s ní vedou exkluzivní rozhovory
Lufthansa podle agentury DPA projevila zájem o Air Berlin. Další část firmy by mohl koupit irský nízkonákladový dopravce EasyJet. Jednání se povedou až do 12. října, rozhodnutí by tedy mělo padnout poté.
21-09-2017
Facebook předá americkému Kongresu inzeráty od Rusů, jimiž se snažili ovlivnit prezidentské volby, píše Politico
Facebook předá kongresu inzeráty, které si u něj objednali Rusové během prezidentské kampaně. Vliv Moskvy vyšetřuje několik výborů a FBI. Facebook dosud ukázal některé inzeráty jen soukromě některým americkým poslancům.
21-09-2017
Investiční rating od Moody's sníží cenu, za kolik si CPI Property Group půjčuje, věří šéf firmy Němeček
CPI Property Group, ve které vlastní podnikatel Radovan Vítek 90 procent akcií, získala od agentury Moody's investiční rating. Podle generálního ředitele CPI Martina Němečka jde o zlomový okamžik v historii firmy. Skupina plánuje nabídnout velkým zahraničním fondům a bankám dluhopisy v hodnotě až 1,25 miliardy eur.
21-09-2017
Ve věku 94 let zemřela nejbohatší žena světa. Dědička společnosti L'Oréal měla majetek za téměř 40 miliard dolarů
Ve Francii zemřela nejbohatší žena světa, dědička kosmetické společnosti L'Oréal Liliane Bettencourtová. Její majetek byl odhadován na 863 miliard korun. Bettencourtová byla v minulosti podezřelá z nelegálního financování prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho.
21-09-2017
Trump vyhlásil bankovní blokádu KLDR. Obchod se Severní Koreou zakáže bankám i Čína
Americký prezident Donald Trump nařídil sankce proti osobám a firmám, které obchodují se Severní Koreou. Trump tak v podstatě vystavil sankcím také jakoukoli zahraniční banku, která zprostředkovává finanční transakce s KLDR. Obchod s KLDR zakáže bankám i čínská centrální banka.
21-09-2017
Herní ráj: Na největší výstavě videoher Game on si návštěvníci mohou vyzkoušet 150 automatů
Největší výstava videoher Game on nabízí 150 herních zařízení s velkým výběrem her. Výstava rozděluje hry do několika různých skupin podle tématu, jednu sekci tvoří i virtuální realita. Část expozice se věnuje vychytávkám českých "kutilů" z dob socialismu.
21-09-2017
Lídr pirátů Bartoš: Všichni nekradou, politiku musíme vrátit lidem, rozkrýváme jednu korupční kauzu za druhou
Pirátská strana podle jejího předsedy Ivana Bartoše rozkrývá jednu korupční kauzu za druhou. Piráti chtějí stát zjednodušit moderními technologiemi, chránit před šikanou a nechat o politice rozhodovat lidi, dodává Bartoš. "My se za vás porveme!" ukončuje svůj DVTV Apel lídr pirátů ve Středočeském kraji.
21-09-2017
Česká vědkyně rozluštila strukturu viru HIV, její objev přispěje k vývoji léků proti němu. Získala za to Cenu předsedkyně Grantové agentury
Výzkum české biochemičky Michaely Rumlové přispěje k hledání léků proti HIV. Vědkyně za zkoumání retrovirových částic nyní obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky. Jejímu badatelskému týmu se podařilo jako prvnímu rozluštit strukturu viru HIV, který tvoří až dva tisíce molekul.
21-09-2017
Novela stavebního zákona nestačí, Šlechtová razí reformu veřejné správy. Ve hře je snížení počtu obcí
Krátce po novelizaci stavebního zákona navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj další změny v oblasti veřejného stavebního práva. Ministryně Karla Šlechtová je nastiňuje v materiálu, který předložila vládě. Uvažuje například o snížení počtu samostatných obcí.
21-09-2017
Brno vystavuje finalisty Chalupeckého ceny. Jsou tím nejaktuálnějším v českém umění, říká kurátorka
V Brně začala výstava pěti finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Zajímají je technologie, dnešní svět či budoucnost, všechny ale nakonec inspirují lidské city či zkušenosti. "Spojujícím momentem je komplexní práce s prostorem," tvrdí kurátorka výstavy.
21-09-2017
Ego Night už se nemůže dočkat: Na jeviště pražského Divadla Troníček se po prázdninách vrací humor
Ve čtvrtek 21. září startuje další sezona standupových večerů s názvem Ego Nights. Organizátoři Miloš Čermák a Luděk Staněk si pro následující rok připravili několik změn. Šest mužů a jedna žena představí své nové kousky s tematikou podzimu, pracovních stereotypů i manželství.
21-09-2017
Die Partei slibuje Erdoganův únos nebo kokain na předpis. Na Facebooku je populárnější než CDU i AfD
Chtěli byste levnější pivo nebo by se vám líbil únos tureckého prezidenta? Pak jste ideálním voličem německé satirické strany Die Partei. Ta je sice spíše zpestřením volební nabídky, ale zároveň za srpen rostla její fanouškovská základna na Facebooku rychleji než jakékoli jiné straně.
21-09-2017
Kellnerově PPF bance se dařilo. Čistý zisk jí vzrostl o třicet procent na 941 milionů korun
Generální ředitel společnosti PPF banka Petr Jirásko ve čtvrtek uvedl, že bance v letošním prvním pololetí stoupl čistý zisk o téměř 30 %. Růst se podařil především díky čistým úrokovým výnosům. Ty vzrostly o 19 % na 1,1 miliardy korun. Držitelem zhruba 93 % akcií banky je PPF Group N.V., sedm procent drží hlavní město Praha.
21-09-2017
Platforma evropské paměti podala trestní oznámení na Milouše Jakeše kvůli zabíjení na hranicích. Jsou to nepromlčitelné zločiny, tvrdí
Nejvyšší státní zastupitelství přijalo trestní oznámení na bývalé komunistické funkcionáře Milouše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Petera Colotku. Trestní oznámení podala Platforma evropské paměti a svědomí kvůli údajné odpovědnosti předáků KSČ za zabíjení na hranicích bývalého Československa. Oznámení se týká 28 případů z let 1965-1989.
21-09-2017
Miliardář Jaromír Tesař navýšil nabídku za bulharská aktiva firmy ČEZ. Cena převyšuje původní požadavek polostátního podniku
Původní nabídky okolo 250 milionů eur se firmě ČEZ zdály nízké. Tesař by měl ČEZ nabídnout více než 300 milionů eur. Polostátní společnost vede proti Bulharsku mezinárodní arbitráž kvůli sporům s tamním regulátorem.
21-09-2017
Zápisky protivného hosta: Cukrárna Myšák oprašuje legendární sacher, větrník i karamelový pohár
Zrekonstruovaná cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici funguje nově pod taktovkou Ambiente. Bohaté snídaně se tu servírují po celý den, v nabídce dortíků a lahůdek nechybí sacher, větrník ani šunkový chlebíček se salátem.
21-09-2017
Blíží se další Velký knižní čtvrtek, uvede knihy o Kollerovi a Třeštíkové nebo román Andrey Sedláčkové
V polovině října opět vyjde několik knih ve stejný den. V rámci propagační akce zvané Velký knižní čtvrtek se na pultech objeví například titul Pavla Kosatíka o dokumentaristce Heleně Třeštíkové. Básník Milan Ohnisko sepsal knihu na základě rozhovorů s hudebníkem Davidem Kollerem.
21-09-2017
Češi se bojí o soukromé údaje, v mobilních platbách zaostávají za evropským průměrem
V České republice používá mobilní platby o deset procent lidí méně, než je průměr Evropy. Jako důvod Češi uvádějí obavy o soukromé údaje a zabezpečení plateb. Digitální platby využívají nejvíce mladí lidé od 10 do 34 let.
21-09-2017
Japonci vyměnili šéfa Plzeňského Prazdroje, pivovaru bude šéfovat Jihoafričan Grant Liversage
Jihoafričan Grant Liversage je od čtvrtka generálním ředitelem Plzeňského Prazdroje. Má zkušenosti z pozice výkonného ředitele pivovaru v Ghaně a finančního ředitele pivovaru v Jihoafrické republice. Prazdroj patří japonské pivovarnické firmě Asahi.
21-09-2017
V Česku se staví rekordní množství skladů a hal. Důvodem je rostoucí produkce firem, vyšší odbyt e-shopů i zájem z Německa
Poptávka po skladech, halách a logistických centrech roste, ukazuje nový Supply Chain Activity Index společnosti JLL. Průmyslové nemovitosti přitahují stále více investorů. Odborníci očekávají, že bude přibývat těch z Asie. Za letošní úspěšnou první polovinou roku stála především silná poptávka ze strany výrobních společností, které zvyšovaly produkci.
21-09-2017
Studie: Systému zdravotního pojištění hrozí v příštích letech hluboký deficit. Stačí, aby zpomalila ekonomika
Ve čtvrtek představená studie Index zdraví zdravotních pojišťoven uvádí, že systém zdravotního pojištění je finančně vyrovnaný. Studie zároveň varuje, že to může být naposled, v příštích letech hrozí deficit. V nejlepším finančním zdraví je Oborová zdravotní pojišťovna, následují Zaměstnanecká pojišťovna Škoda a Revírní bratrská pokladna.
21-09-2017
Ďuričko odsouzený za vraždu Kočky mladšího zůstává prozatím ve vězení, soudkyně chce vyslechnout psychology
Odsouzený hoteliér Bohumír Ďuričko prozatím zůstává ve vězení. Okresní soud v Karviné, který rozhoduje o jeho žádosti o podmínečné propuštění, ještě nerozhodl. Soudkyně chce ještě vyslechnout soudní znalce - psychology. Líčení bude pokračovat 30. října.
21-09-2017
ThinkTank HN: Do voleb zbývá jeden měsíc. Jaký výsledek očekáváte a jaký by vás naopak překvapil?
21-09-2017
Jižní Korea obnoví humanitární pomoc KLDR. Dětem a těhotným ženám pošle vakcíny a výživu za osm milionů dolarů
Jižní Korea se rozhodla, že KLDR poskytne 4,5 milionu dolarů na výživový program a 3,5 milionu na dodávky výživy a vakcín. Humanitární pomoc míří především k dětem a těhotným ženám. Krok by mohl být vnímán jako snaha zmařit mezinárodní úsilí o hospodářskou izolaci KLDR. Podle OSN odhadem 18 z 25 milionů Severokorejců trpí v různé míře nedostatkem potravin.
21-09-2017
Hurikán Maria zesílil a zasáhl Dominikánskou republiku. V Karibiku si už vyžádal více než 15 obětí
Hurikán Maria zesílil z druhého stupně hurikánové škály na kategorii tři. Provází ho vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Ve čtvrtek zasáhl severovýchodní pobřeží Dominikánské republiky a míří k britskému zámořskému území Turks a Caicos. Hurikán už si v karibských oblastech vyžádal několik obětí. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe, jeden muž na Portoriku a 15 mrtvých potvrdily úřady Dominiky.
21-09-2017
Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd jako na Slovensku. Deset procent je málo, to bychom se styděli, říká jejich šéf
Odboráři Škody Auto by rádi zvedli mzdový tarif o více než 10 tisíc. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škodě dosahuje 40 tisíc korun. Odboráři chtějí ideálně předčit růst mezd slovenského Volkswagenu, kde se v červnu konala šestidenní stávka.
21-09-2017
Jak připravit skvělé ratatouille, zeleninové ragú z Francie
Lehké jídlo pocházející z francouzské Nice. Orestovaná letní zelenina voní bylinkami z Provence.
15-09-2017
Google kupuje za miliardu dolarů tým vyvíjející telefony pro společnost HTC, ta poslední roky čelí prudkému poklesu prodejů
Google za v přepočtu 24 miliard korun koupí tým HTC Corporation pracující na vývoji chytrých telefonů Pixel. Obě firmy jsou dlouhodobými partnery. Prodejnost chytrých telefonů HTC celosvětově klesla za posledních pět let o osm procentních bodů na jedno procento. Podle analytiků je právě tento pád důvodem koupě.
21-09-2017
Ministr Pelikán navrhl odvolání soudkyně Králové známé z kauzy expremiéra Nečase. Údajně se neřídila pokyny nadřízeného soudu
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová známá z kauz kolem Jany Nečasové čelí kárné žalobě. Tu na ni podal k Nejvyššímu správnímu soudu ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Podle Pelikána se Králová při svých rozhodnutích opakovaně neřídila závaznými pokyny nadřízeného soudu, aniž by to patřičně zdůvodnila.
21-09-2017
ČSSD se chce mimosoudně vyrovnat s dědici zesnulého právníka Altnera. Nabídla ale úsměvně nízkou částku, tvrdí jeho syn
Nejvyšší soud bude rozhodovat o tom, zda ČSSD zaplatí Altnerovým 338 milionů korun za to, že jí právník pomohl v roce 2000 získat Lidový dům. Než soud rozhodne, strana se chce s dědici vyrovnat mimosoudně a nabízí vyrovnání 180 až 200 milionů korun, informoval Radiožurnál. Altnerův syn Patrik však podle Aktuálně.cz tvrdí, že nabídka byla mnohem nižší.
21-09-2017
Komentář kanadské velvyslankyně: S dohodou CETA vyhrává Kanada i Evropa
Od dneška platí, i když jen prozatímně, kanadsko-evropská obchodní dohoda CETA. Odbourává až 98 procent cel mezi Kanadou a Evropskou unií. Zaručuje i zcela výjimečný přístup k veřejným zakázkám pro firmy z druhého kontinentu.
21-09-2017
Dr. Max koupil desítky lékáren v Srbsku. Celkem na tamním trhu vlastní stovku provozoven
Česká síť lékáren Dr. Max rozšiřuje počet svých poboček v Srbsku. V následujících třech letech chce být jedním z hlavních hráčů na tamním trhu, kde má nyní stovku lékáren. Síť patří do investiční skupiny Penta.
21-09-2017
Živnostníkem roku na Ústecku je majitelka květinářství. Jako umělecká sklářka nenašla práci, a tak začala prodávat kytice
Vítěze regionálního kola soutěže Firma roku a Živnostník roku zná již také Ústecký kraj. Cenu pro nejlepšího živnostníka si odnesla Hana Komárová, která svými květinami zásobuje i ústecký magistrát. Firmou roku se stal výrobce robotů Huber DC, jehož stroje používají i německé automobilky.
21-09-2017
Největší světový výrobce lahví Owens-Illinois otevírá na Teplicku modernizovanou sklárnu. Firma vyrábí polovinu českých sklenic
Americký koncern Owens-Illinois investoval 700 milionů korun do modernizace závodu v Dubí na Teplicku. Investice má upevnit vedoucí pozici firmy na tuzemském trhu. Před třemi lety firma uskutečnila podobnou investici ve druhém svém závodě v Novém Sedle na Karlovarsku. Tehdy za modernizaci jedné sklářské vany vydala zhruba 260 milionů korun.
21-09-2017
Tisíce lidí demonstrovaly za referendum o nezávislosti Katalánska, protesty se rozšířily do Galicie či Baskicka
Tisíce lidí vyšly ve středu i ve čtvrtek do ulic Barcelony demonstrovat za právo na uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska. Protestovalo se i v Galicii, Valencii a Baskicku, což jsou stejně jako Katalánsko autonomní oblasti Španělska. Španělské vládní strany nabídly Katalánsku dialog, jestliže upustí od příprav referenda.
21-09-2017
Diana Krallová v Brně zpívala o lásce, upravila také skladby Mitchellové a Toma Waitse
Ve středu se v Brně uskutečnil koncert klavíristky a zpěvačky Diany Krallové. Na turné k aktuální desce zpívá především o lásce. Kromě jazzových standardů v Brně zazněly též coververze písní Joni Mitchellové či Toma Waitse.
21-09-2017
Tipy Lukáše Hejlíka: 4 restaurace, které stojí za výlet
Je za mnou další měsíc cestování a to v mém případě znamená také měsíc ochutnávání. Snažím se už dopředu vybrat si podniky, které mají koncept a dělají to dobře, a ty potom ještě dál cedím pro svůj profil Gastromapa Lukáše Hejlíka. Moje mapa radí, že je někdy lepší si trochu zajet než se hodně spálit. A právě na cestách by vám měla pomoct.
14-09-2017
Googlu utekly nové telefony, reproduktory i notebook dva týdny před jejich představením
Nové telefony Pixel doprovodí na trh také Pixelbook s dotykovým displejem a Chrome OS. Google nejspíše představí také menší a levnější reprosoustavu Google Home Mini. Na trh se chystá i inovovaný systém virtuální reality Google Daydream.
21-09-2017
Recenze: Adámkova a Nejtkova brněnská opera dává lekci slušného chování
Národní divadlo Brno uvádí původní českou operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Na zakázku této instituce ji napsali libretista Jiří Adámek a skladatel Michal Nejtek. Detailní práce na přípravě opery vyústila v inscenaci plnou sílícího napětí mezi tím, jak by se mělo žít, a tím, jak se žije doopravdy.
21-09-2017
Evropská komise zkoumá závadnost rumového aroma. Lihovarníci chystají změnu receptu tuzemáku
Lihovarníci se připravují na možnost, že budou muset změnit složení rumového aroma, které dává tuzemáku typickou chuť a vůni. Podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin jsou některé složky této tresti rakovinotvorné. Případem se bude zabývat Evropská komise ještě v průběhu září.
21-09-2017
Gentlemani vymřeli. Pokračování filmu Kingsman chybí šarm i silné postavy, to nejlepší zmizelo
Do kin vstupuje pokračování akčního hitu Kingsman: Tajná služba. Opět si hraje s komiksovou nadsázkou a vzdává poctu bondovkám. Bohužel bez šarmu i bez silných postav. Přepálená akce sice zůstala, ale jinak to nejlepší z první části zmizelo.
21-09-2017
Nejhorší hurikánová sezona: Zůstaly jen desítky mrtvých, sutiny a škody za miliardy dolarů
Letošní hurikánová sezona patří k nejničivějším. Karibské ostrovy i jih USA sčítají miliardové škody. Některé ostrovy jsou z 90 procent zničené, Harvey a Irma budou Spojené státy stát kolem 290 miliard dolarů. Na vině může být i špatné územní plánování a globální oteplování.
21-09-2017
Vstupem technologických firem do bankovnictví jsem posedlý, říká nový šéf Komerční banky. Spoléhá na větší růst úvěrů
Komerční banku řídí po 16 letech znovu český manažer. Jedním z cílů Jana Juchelky je připravit ji na konkurenci technologických firem. Výhled na dividendu za letošní rok zůstává podle Juchelky stejný, jako banka oznámila v pololetí, tedy na úrovni 60 procent zisku.
21-09-2017
Kampaň hodnotí poslance podle postoje k protikorupčním zákonům. Urban či Filip budou na billboardech za odstrašující příklad
Platforma protikorupčních organizací chystá kampaň, která se dostane do milionu domácností. Někteří poslanci budou na billboardech jako "odstrašující příklady". Nejlépe hodnoceným poslancem je Radek Vondráček z ANO, nejhůře Milan Urban z ČSSD.
21-09-2017
Růst a krach amerického maloobchodu
Americké maloobchodní tržby rostou už sedm let v řadě, přesto jsou prodejci a výrobci spotřebního zboží a služeb sektorem, ve kterém je v USA nejvíce bankrotů. Důvodem je silná konkurence internetových obchodů. Na nákupy on-line už připadá téměř desetina všech útrat Američanů.
21-09-2017
Domácnosti i firmy si připlatí za elektřinu, cena na burze vzrostla za rok a půl o sedmdesát procent
Silová elektřina na pražské energetické burze zdražila za rok a půl o 70 procent. Nejvíce se to dotkne firem, které ještě nenakoupily elektřinu na příští rok. Domácnosti si pravděpodobně připlatí jednotky procent.
21-09-2017
Porodnost by zvýšilo větší zapojení otců při péči o dítě, ale strany sázejí jen na vyšší dávky, tvrdí experti
Strany chtějí po volbách dále zvyšovat finanční podporu rodin s dětmi. Studie CERGE však říká, že výzkumy německých a amerických vědců ukázaly, že tudy cesta nevede. Řešením je větší zapojení otců do výchovy dětí a více služeb pro rodiny s dětmi.
21-09-2017
VŠE o... dětech a nakupování
Na začátku školního roku si rodiče nejvíc uvědomí, jak moc je jejich nakupování spojeno s potřebami dětí. Celé to začíná již docela dlouho před jejich narozením přípravou na jejich příchod. Spektrum nakupovaných věcí je již v té době široké a nesouvisí jen s okamžitou spotřebou - významné jsou investice do bydlení, zařízení domácnosti, ale i do mobility.
21-09-2017
Pojišťovny teď nařizují, že vrtání musí pacienta bolet, tvrdí nový šéf stomatologické komory Roman Šmucler
Česká stomatologie mění po osmi letech šéfa. Do křesla prezidenta komory usedá Roman Šmucler. Připouští, že posláním ČSK je hlavně hlídat kvalitu péče. Bojovat ale chce i proti absurdnímu systému proplácení péče od pojišťoven a představě, že zdravotní pojištění pokryje vše.
21-09-2017
Záhada zamrzlých akcií ČEZ
ČEZ značnou část produkce předprodává. Co roky pomáhalo výsledky zlepšovat, teď působí v opačném gardu. To ale nevysvětluje, proč jeho akcie na růst ceny elektřiny nereagují.
21-09-2017
Katalánské emoce se dostávají do varu
Po srpnovém teroristickém útoku v Barceloně se zdálo, že místní politici si s těmi madridskými rozumí. Jenže měsíc poté je jasné, že Katalánci nadále jdou za svým snem: samostatností. Autonomie po vzoru té velkorysé jihotyrolské by byla řešením, ale to je pro Katalánce málo a pro Španěly moc.
21-09-2017
Pět důvodů, proč může Babiš ve volbách pohořet
Bylo by bláznovství tvrdit, že Andrej Babiš volby za měsíc nevyhraje. Ale jeho vítězství vůbec nemusí být tak drtivé, jak se nyní zdá. Mýtus dokonalého manažera přinášejícího skrze firemní řízení státu lepší život pro všechny, se skrze fauly, které udělala finanční správa za Babišova ministrování, poněkud drolí.
21-09-2017
Plíží se volby aneb (ne)víra na dně jogurtu
Česko mohlo z ekonomického pohledu být velice snadno v rychlém jádru Evropy, dokonce jej zakládat a vymýšlet. Jenže my Evropě nevěříme ani jí, ani politikům, které jsme si zvolili. Této zemi chybí dlouhodobá politická vize a směr. Či víra, chcete-li.
21-09-2017
Trojským koněm proti volnému obchodu
21-09-2017
Potřebujeme digitální gramotnost
Ve výrobě bude pro lidi stále místo a roboti je nenahradí. Nová doba vyžaduje pečlivější vzdělávání zaměstnanců. Počítačové znalosti mohou prokázat i "řidičské průkazy" ECDL a ICDL.
21-09-2017
Digitální továrna promění výrobu více než roboti
Digitální továrna usnadňuje výrobu originálů. Koncerny jako německý Siemens věří v tomto oboru v dlouhodobý růst. Nejvíce zatím využívá digitalizaci automobilový průmysl.
21-09-2017
Ve městě, kde Merkelová prožila své dětství, cítí k německé kancléřce respekt, ale rozhodně ne obdiv
Kancléřka Angela Merkelová prožila své dětství a mládí v braniborském Templinu. Merkelová se hlásí ke své víře, kterou označuje za svůj vnitřní kompas. Z průzkumů vyplývá, že vyhraje politička, která ulice a domy v Templinu důvěrně zná a na chatu v lesích za městem občas přijíždí o dovolené nebo volných dnech.
21-09-2017
News
Autobus bez řidiče se představil v Praze. Continental chystá chytrou pneumatiku.
21-09-2017
Elektrovozem přes půl republiky? Napínavá jízda jen pro odvážné
Před cestou elektromobilem je třeba si nastudovat koncovky kabelů a zjistit informace o dobíjecích stanicích. Na dalších cestách je rezerva často minimální, přináší to dost stresu, pro elektřinu se s kanystrem dojít nedá. Navzdory řadě problémů už lze elektromobily považovat za plnohodnotná auta.
21-09-2017
Hrozí nám trest, ale referendum o nezávislosti bude, říká člen katalánské vlády pro mezinárodní vztahy
Referendum o nezávislosti Katalánska je z organizačního a logistického pohledu už připravené. Barcelona z referenda už neustoupí. Všichni můžeme skončit ve vězení: šéf katalánské vlády Carles Puigdemont, členové jeho kabinetu, starostové, šéfka regionálního parlamentu, říká pro HN člen katalánské vlády pro mezinárodní vztahy Raül Romeva. Katalánská vláda má už připravený podrobný plán pro případy, že si lidé zvolí nezávislost a odtržení od Španělska.
21-09-2017
Liftago má nového investora a peníze na rozvoj taxislužeb. Plánuje jít do Plzně, Liberce, Zlína i Budapešti
Česká alternativní taxislužba Liftago získala nové peníze na rozvoj svého byznysu. Do start-upu, který zatím poskytuje služby v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě, investoval několik desítek milionů korun fond Incomming Ventures podnikatele Michala Mičky. Fond, zaměřený na inovativní technologie, ve firmě díky transakci získá podíl 13 procent.
21-09-2017
Chceme více podpořit vznik spin-offů, malých podnikatelských projektů je u nás málo, říká předseda Technologické agentury ČR Očko
Předseda Technologické agentury ČR Petr Očko hodlá více podporovat vznik spin-offů, tedy malých podnikatelských projektů, které vzniknou na základě výzkumu. "U nás je spin-offů hrozně málo. Nejsme kultura ochotná riskovat a druhá věc, která se s tím bohužel pojí, je, že neumíme odpouštět neúspěch," říká. Pokles příjmů v evropských fondech po roce 2020 chce nahrazovat mimo jiné pomocí zvýhodněných úvěrů.
21-09-2017
Rostoucí protéza nebo varovný proužek. Podívejte se, co vznikne, když se spojí vědci a firmy
Když se spojí firma s dobrým nápadem a vědci s technikou a odborným zázemím, mohou vzniknout projekty, které posunou celé odvětví kupředu. Čtyři nejlepší za loňský rok ve čtvrtek ocení Technologická agentura ČR. Uznání se dostane firmám za chytré prádlo, přesné nástroje, kloubní náhrady či nalepovací proužek, který upozorní na překročení kritického množství slunečního záření.
21-09-2017
Češi v Evropě Ondřeje Housky: Potřebujeme evropské Německo, ne německou Evropu. Díky bohu za Merkelovou!
Angela Merkelová bere na Česko z německých politiků největší ohled. Ti, kdo jako Václav Klaus proti Merkelové podporují německé nacionalisty, se nepoučili z historie a jednají proti českým národním zájmům. Pokračování Merkelové v úřadě kancléřky by byl z českého pohledu nejlepší výsledek nedělních německých voleb.
21-09-2017
Pacienti bloudí mezi lékaři, je třeba jim dát ověřené informace o kvalitě péče, říkají politici
Předvolební debatu o budoucnosti českého zdravotnictví uspořádal server Aktuálně.cz ve spolupráci s Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ověřená a veřejně dostupná data o kvalitě zdravotnických zařízení chybí. Politici se chtějí inspirovat například v Německu, kde kvalitu péče měří specializovaný institut.
21-09-2017
Které výstavy by vám na podzim neměly uniknout
Raphael ve Vídni, surrealistky v Malaze či Ferdinand II. Habsburský v Praze budou na podzim lákat do galerií. Nabízíme několik tipů k návštěvě zahraničních i českých výstav.
21-09-2017
Když už nerozhoduje krása, pak co? Čtyři čeští galeristé odpovídají, jak poznat kvalitní umění
Stejně stará jako umění je otázka, které umění je kvalitní a co už jen brak. U některých současných uměleckých děl se to posuzuje ještě obtížněji než dříve. Hospodářské noviny oslovily čtyři přední české galeristy s otázkou, jak poznat kvalitní umělecké dílo.
21-09-2017
Díla starých mistrů ověří restaurátor
Nákup starého umění představuje na jednu stranu určitou jistotu, neboť jde o díla prověřená časem. Na druhou stranu ale existuje riziko, že dílo již bylo v minulosti poškozeno a bylo nutné jej restaurovat. Jeho velká část tak již může být novodobá.
21-09-2017
Samostatně prorazit lze, ale galerie řadu věcí usnadňuje, říká umělkyně Kateřina Šedá
Kateřina Šedá svými akcemi nutí lidi něco společně vytvářet, komunikovat, vzájemně na sebe reagovat. Lidi vytahuje z jejich ulit a přesvědčuje je, že měnit životní stereotypy je užitečné. "Jsem spíš zvyklá vysvětlovat věci než obecně definovat umění. Když věc dobře zprostředkuji, otázka po smyslu umění většinou nepřijde," říká.
21-09-2017
Jiří Kovanda: Umění je otevírání možností, zakoušení toho, co přichází
Umělec samouk, jehož privátní performance v ulicích z doby tvrdého socialismu dodnes zajímají kurátory z celého světa, oblíbený pedagog Jiří Kovanda je příkladem toho, že sláva přesto sedá na připravené. Několik let je na vrcholu žebříčku stovky nejúspěšnějších umělců (narozených v druhé polovině 20. století) u nás. Kovanda pracuje s čímkoli - s tím, co najde, vypůjčí si, zkombinuje. Někdy pracuje neviditelně a z jeho počinů existuje pouze dokumentace, někdy tvoří z nestálých materiálů, které zmizí.
21-09-2017
Krištof Kintera: Nemám doktríny. Nevím, co budu dělat za měsíc
Krištof Kintera pracuje s nápady a překvapením, které osloví každého. Postava malého človíčka, který buší hlavou beznadějně o zeď, až se rány rozléhají, se stala ikonou české výtvarné scény 90. let a také další díla Krištofa Kintery patří i nadále k těm nezapomenutelným. Přesto se nestal "lidovkou" a vystavuje v předních zahraničních galeriích.
21-09-2017
Anna Hulačová: Cením si volnosti a možnosti seberealizace
Již během studia Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru Jiřího Příhody byla Anna Hulačová považována za výrazný talent. Svým projevem inklinujícím k archaické mytologii a primitivismu se výrazně lišila od soudobé sochařské tvorby. Její sochy mají výrazný rukopis s překvapivým tvaroslovím i barevností a svérázně fungují v každém prostředí.
21-09-2017
Vladimír Houdek: Konstruktivní kritika je cenná pro další vývoj
Vladimír Houdek brzy po absolvování umělecké školy dostal postupně dvě nejdůležitější ceny za svoji abstraktní malbu. Zůstal však v tvorbě svobodný a nepodlehl manýře, má své galeristy a je před ním slibná kariéra. Jsem neustále v tenzi něco měnit, inovovat, ale přitom zůstat věrný tomu, co jsem již dělal, říká Vladimír Houdek v rozhovoru.
21-09-2017
Josef Bolf: Potěší mě, když se obraz ve sbírce začlení do širších souvislostí
Přestože jsou malby a kresby Josefa Bolfa někdy charakterizovány jako depresivní, jde o velmi ceněného a žádaného autora. Svět jeho postav - lidí, zvířat i mystických bytostí - je jakousi odvrácenou stranou našeho světa nebo také příběhem lidského podvědomí. Mezi nejčastější témata v jeho práci patří zranitelnost, infantilismus, destrukce a limity.
21-09-2017
Do čeho se v současné době vyplatí investovat?
Nejen tradičně oblíbené obrazy, ale také sklo nebo fotografie mohou zhodnotit vaše peníze. Zeptali jsme se ředitelů významných aukčních síní, galerií nebo investičního fondu, jaké umění je výnosné.
21-09-2017
Magdalena Juříková: S dílem se musí neustále pracovat
Téměř pět let vede Magdalena Juříková Galerii hlavního města Prahy. Respektovaná odbornice na současné umění předtím pracovala mimo jiné jako poradkyně pro umělecké akvizice v Komerční bance nebo pro Nadační fond Galerie Zlatá husa, spravující sbírku Vladimíra Železného. "Žijeme stále tak trochu v pionýrské době," říká v rozhovoru o soukromém sběratelství.
21-09-2017
Padělky se nevyhýbají ani slavným aukčním síním
Falzifikátorství se týká jak klasiků, tak žijících umělců. Rozeznat zdařilé padělky obrazů od originálů je často náročné i pro historiky umění, znalce nebo restaurátory. Jak je tedy možné při nákupu uměleckých děl minimalizovat rizika?
21-09-2017
Hurikán Maria dorazil do Portorika. Jde o nejsilnější bouři, která zemi za 85 let zasáhla
Po ostrovech Dominika a Guadaloupe zasáhl hurikán Maria také Portoriko. Za půl dne postupně zeslábl z pátého stupně na třetí, stále je ale velmi nebezpečný. Ve městě Catano smršť zničila 80 procent staveb.
20-09-2017
The Polaroids: David Turecký vystavuje portréty světových osobností
Jen v poslední době fotil David Turecký pro magazín PROČ NE?! José Mourinha, Manolo Blahnika či Philippa Starcka. Během této práce vznikly i polaroidové snímky, které teď vystavuje ve foyer Divadla Pod Palmovkou.
20-09-2017
Z Airbnb mají prospěch obyčejní lidé. Daně by platit měli, regulace ale nepomůže, říkají odborníci
Česká metropole uvažuje o regulaci sdíleného ubytování, tedy například platformy Airbnb. Neuvážená regulace by ale mohla ublížit české ekonomice, protože na sdílené bydlení se nabalují další odvětví hospodářství. Podle ekonomů by se po regulaci Airbnb také mohlo rozšířit nelegální ubytování.
20-09-2017
Kurdové budou hlasovat o nezávislosti. Kexit by ale mohl na Blízkém východě rozpoutat další válku
Vyhlášení nezávislosti Kurdistánu by změnilo současnou podobu Blízkého východu a mohlo by mít na region větší dopad než války v Iráku či Sýrii. Proti referendu o kurdské nezávislosti je jak irácká vláda, tak sousední Turecko, USA, Německo, Velká Británie, Francie a další západní země. Spojené státy varují, že kurdské referendum ohrozí boj proti zbytkům Islámského státu.
20-09-2017
Na Masarykově nádraží bychom mohli začít stavět na konci roku 2019, říká šéf realitní divize Penty Petr Palička
Skupina Penta plánuje v nejbližší době zahájit dva nové projekty. Jeden se bude nacházet na Smíchově, druhý na Žižkově u hlavního nádraží. Největší projekt, který developer chystá u Masarykova nádraží, se začne stavět nejdříve za dva roky. Šéf realitní divize Penty Petr Palička v rozhovoru pro HN popsal developerské ambice investiční skupiny. Ta chce mimo jiné ve spolupráci s pražským dopravním podnikem stavět nad budoucími stanicemi linky metra D.
20-09-2017
Britský umělec Hiorns v Česku pohřbí slavnou stíhačku, projekt pořádá Galerie Rudolfinum
Příští neděli bude v Dolních Břežanech pohřben letoun MiG-21. Jde o umělecký projekt pražské Galerie Rudolfinum a umělce Rogera Hiornse. Podle něj člověk často upíná své síly k čemusi, jehož smysl může být sporný.
20-09-2017
Putin pozval Zemana do Soči. Přijal jsem, je to vyznamenání, prohlásil český prezident
Prezident Miloš Zeman dostal od svého ruského protějšku Vladimira Putina pozvání do Soči. Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje za vyznamenání. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu.
20-09-2017
UniCredit má údajně zájem o spojení s německou Commerzbank. Šlo by o největší mezinárodní fúzi v Evropě
Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací, projevila UniCredit Bank zájem o spojení s německou Commerzbank. Fúze by mohla přijít po dokončení restrukturalizace UniCredit. K informacím agentury se odmítlo vyjádřit německé ministerstvo financí i obě společnosti.
20-09-2017
Galerie Pro arte vystavuje snové malby výtvarníka Tima. Totožnost neodhalil, street artu se nevzdává
Snové noční krajiny výtvarníka řečeného Timo lze nově vidět v pražské galerii Pro arte. Absolvent výtvarné fakulty brněnské vysoké školy na sebe upozornil proměnami loga řetězce Albert či společnosti Home Credit. V pražském karlínském podchodu nápisem Neboj vyzval obyvatele města k častějšímu využívání této trasy.
20-09-2017
Noví Němci? Vyrobme si je raději sami, hlásají němečtí pravicoví populisté a míří k volebnímu úspěchu
Když se v Německu obnoví velká koalice, stanou v čele opozice podle aktuálních průzkumů pravicoví populisté z Alternativy pro Německo. V posledních týdnech před volbami se populistům nejspíše daří mobilizovat nevoliče a přetahovat k sobě taktizující podporovatele marginálních stran. Podle odhadů by mohli v přibližně šestisetčlenném parlamentu členové AfD obsadit až 80 míst, včetně pozic ve výborech.
20-09-2017
Zrušit hotovost je nebezpečné. Mohlo by stačit snížit její objem, navrhl v debatě Dědek z ČNB
Lidé dnes platebními kartami zaplatí 70 procent všech plateb. Podle průzkumu jsou ale Češi proti zrušení hotovosti. Odborníci varují, že bezhotovstní ekonomika je snem centrálních plánovačů. Umožní jim to sledovat transakce lidí. Střední cestou by prý mohla být ekonomika, kde bude méně hotovosti a bankovky budou mít nižší hodnotu.
20-09-2017
Na Česko se valí tanky. Herní společnost Wargaming otevírá v Praze pobočku, hledá testery i vývojáře
Do Prahy míří pobočka běloruské společnosti Wargaming, která stojí za počítačovou hrou World of Tanks. V současné době má česká pobočka kolem padesáti zaměstnanců, v následujících letech by však jejich počet chtěla firma značně navýšit. Pražská pobočka Wargamingu by měla patřit k největším na světě.
20-09-2017
Kubišová po 49 letech opět natočila Modlitbu pro Martu, hostuje na ní pětaosmdesátiletá Hana Hegerová
Na letošním kompilačním albu Protestsongy 1966-2017 se objeví nová verze Modlitby pro Martu. Slavnou skladbu znovu nazpívala Marta Kubišová, která ji na koncertech zařazuje jako druhý přídavek. Z domova svůj part natočila také pětaosmdesátiletá Hana Hegerová.
20-09-2017
Jak se Česko blíží západní Evropě, klesají marže, musíme se přizpůsobit, říká nový ředitel Komerční banky
Třetí největší finanční dům v zemi řídí od srpna poprvé po šestnácti letech Čech. Jan Juchelka přišel do čela KB z pařížské centrály skupiny Société Générale, která v Komerční bance vlastní přes 60 procent akcií. Přestože ČNB v srpnu po deseti letech zahájila zvyšování úrokových sazeb, banky budou muset podle Juchelky dál stavět svůj úspěch spíše na zvyšování prodejů úvěrů a služeb s přidanou hodnotou.
20-09-2017
Indičtí a němečtí oceláři se spojují. Thyssenkrupp Steel se stane evropskou dvojku, propustí čtyři tisíce lidí
Indická společnost Tata Steel se spojí s německou firmou ThyssenKrupp. Vznikne tak druhá největší ocelářská společnost na evropském trhu. Nově vzniklá společnost plánuje propustit až čtyři tisíce zaměstnanců.
20-09-2017
Komentář Jakuba Kříže: O agresivním sekularismu, hidžábech a křížích
Soud posvětil zákaz nošení hidžábu ve škole, protiislámští aktivisté jásají. Jenže z určitého pohledu je to spíš jejich prohra. Soud se totiž přiklonil k tomu, že v zájmu vytěsnění kulturního konfliktu je třeba odstranit veškeré náboženské symboly.
20-09-2017
Alphabet možná koupí HTC, spekulují čínská média. Výrobce smartphonů kvůli tomu pozastavil obchodování s akciemi
Společnost HTC ve středu oznámila, že pozastavuje obchody se svými akciemi. Reaguje tak na spekulace, že ji chce koupit Alphabet, pod nějž patří i Google. Hodnota HTC činí 1,9 miliardy dolarů. HTC v současnosti vyrábí pro Alphabet vlastní chytrý telefon Pixel s operačním systémem Android.
20-09-2017
Dálnice D8 přes České středohoří se zcela otevřela řidičům. Dopoledne na trase cvičili hasiči
Všechny čtyři pruhy dálnice D8 přes České středohoří jsou nyní otevřené. Doposud byl kvůli nestabilnímu svahu provoz sveden pouze do dvou jízdních pruhů. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla je dálnice bezpečná.
20-09-2017
Rakousko prověřuje zprávy o zabití několika rukojmí včetně Čecha, kteří byli uneseni před dvěma lety v Libyi
V březnu roku 2015 bylo v Libyi uneseno několik lidí včetně jednoho Čecha. Podle informací, které byly zveřejněny na islamistickém webu jsou všichni po smrti. Tyto informace o možném úmrtí zajatců včetně Čecha Pavla Hrůzy nyní prověřuje rakouské ministerstvo zahraničí.
20-09-2017
Debata: Politici se přou o matematiku. Nesmyslná je ale celá státní maturita, říkají experti
Strany o státní maturitě nepochybují, jen se hádají o povinnou maturitu z matematiky. Školští experti však pochybují, zda státní maturita vůbec něčemu pomáhá. A v debatě Ekonomu navrhují státu místo ní minimální středoškolskou zkoušku.
20-09-2017
Hospodářský růst eurozóny srovnal krok s USA, tvrdí OECD. Globální ekonomika by měla letos zrychlit růst na 3,5 procenta
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj uvedla, že ekonomika eurozóny srovnala krok s USA. Hospodářský růst předních světových ekonomik se synchronizuje na úrovni, jaká tu nebyla roky. Globální ekonomika by měla letos zrychlit růst z loňských 3,1 procenta na 3,5 procenta a v příštím roce na 3,7 procenta, což znamená nejlepší výsledek od roku 2011.
20-09-2017
Česká IT skupina Solitea pohltila další firmu. Posiluje, aby mohla dokončit vývoj firemního softwaru za půl miliardy
Tuzemská IT skupina Solitea, která vyrábí podnikové a účetní programy, koupila ústeckou firmu CDL System. Cenu žádná ze stran nekomentovala, mohlo jít až o 200 milionů korun. Od svého vzniku v roce 2013 brněnský holding každý rok provádí akvizice. Jen loni koupil dvě společnosti. S pomocí CDL se Solitea bude lépe dostávat k licencovaným produktům Microsoftu. Posílí ale také o vývojáře, kteří jí pomohou dokončit nový podnikový software za půl miliardy korun.
20-09-2017
Amazon chystá brýle, které umožní povolat virtuální asistentku a obejdou se přitom bez sluchátek
Internetový prodejce Amazon chystá chytré brýle s virtuální asistentkou. Brýle budou bezdrátově spojené s chytrým telefonem. Uživateli přenáší vibrace zvuku, takže nepotřebuje sluchátko. Kromě chytrých brýlí chce Amazon rozšířit systém inteligentní domácnosti SmartHome o kamerový systém napojený na internet.
20-09-2017
Majetkový úřad uspěl ve sporu s firmou podnikatele Fischera. Ve sporu šlo o 2,45 miliardy korun za letadla
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uspěl v soudním sporu s německou společností Aircraftleasing Meier und Fischer. Ve firmě má většinový podíl podnikatel Václav Fischer. Ve sporu šlo zhruba o 2,45 miliardy korun, které firma požadovala za dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek.
20-09-2017
Anketa: Jak vnímáte české zdravotnictví?
Názory na český zdravotní systém se často velmi liší. Tuzemské zdravotnictví je totiž obvyklým politickým tématem a nalézt shody ve financování tak není jednoduché. V redakci jsme tak připravili anketu, jak vnímáte současné české zdravotnictví vy.
20-09-2017
ÚOHS zrušil výsledek tendru na modernizaci železničního uzlu v Praze
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výsledek tendru za 3,5 miliardy korun. Z webu ÚOHS vyplývá, že Správa železniční dopravní cesty porušila zákon o veřejných zakázkách. Rozhodnutí je pravomocné.
20-09-2017
Až pětina Rusů by volila neexistujícího kandidáta na prezidenta, stačila jen Putinova údajná podpora
Pakliže by současný ruský prezident Vladimir Putin podpořil určitého kandidáta na hlavu státu, vyslechla by jej až pětina Rusů. Vyšlo to najevo z experimentu, který podnikla společnost Levada. Ta zahrnula do veřejného mínění i neexistujícího kandidáta s informací, že jej podporuje právě Putin.
20-09-2017
Centrální banka USA utahuje otěže, začne se zbavovat dluhopisů z krize a sazby by měla zvýšit do konce roku
FED ponechal klíčovou úrokovou sazbu beze změny, zároveň však naznačil ještě jedno zvýšení v tomto roce. V příštím roce by se měla sazba podle predikce zvýšit celkem třikrát. Záležet to však bude hodně na vývoji inflace v USA. Měnový výbor americké centrální banky také potvrdil, že od října začne omezovat nákupy vládních dluhopisů a hypotéčních cenných papírů.
20-09-2017
Lidl zpřístupnil svůj e-shop všem. Zboží se na internetu objeví o týden dříve než v kamenných prodejnách
Obchodní řetězec zpočátku nabízel testovací provoz e-shopu jen svým zaměstnancům, nyní už je ale dostupný všem. Po internetu prodává například oblečení nebo elektroniku. Slibuje doručení do tří dnů a možnost vrácení zboží do 90 dnů.
20-09-2017
Zahraniční dluh Česka vzrostl na 4,481 bilionu korun, zvýšilo se hlavně zadlužení vládního sektoru
O 47,4 miliardy korun se zvýšil zahraniční dluh Česka a dosáhl na částku 4,481 bilionu. Dluh byl meziročně vyšší o 1,161 bilionu korun. Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů se zvýšilo především zadlužení vládního sektoru, a to v důsledku růstu držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty.
20-09-2017
Hurikán Maria řádil v Karibiku. Silný zásah dostal zejména ostrov Martinik
Hurikán Maria pustošil karibský ostrov Martinik. Vedení ostrova nařídilo uzavřít školy a místním obyvatelům nevycházet. Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantském oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály.
20-09-2017
Obchody Datart v Česku loni zvýšily obrat na 5,8 miliardy, firma plánuje expanzi a modernizaci prodejen
Za loňský rok zvýšily české obchody s elektronikou Datart obrat o pět procent na 5,8 miliardy korun. Provozní zisk se mírně snížil na 43 milionů korun. Datart plánuje spojení se skupinou HP Tronic, která provozuje síť prodejen Euronics a e-shopy Kasa.cz a slovenský Hej.sk.
20-09-2017
Moderní telefony mi umožnily téměř netelefonovat, říká ředitel společnosti Ekonomické stavby David Mencl
Chytré domy nejen staví, sám jich také hned několik vlastní a ovládá na dálku. Ačkoliv David Mencl nemá rád telefonování, smartphone pokládá za nepostradatelného asistenta. Šéf firmy Ekonomické stavby důvěřuje nakousnutému jablku a obdivuje především eleganci, spolehlivost a výkonnost jeho produktů.
20-09-2017
Mexiko zasáhlo další silné zemětřesení. Úřady hlásí přes dvě stovky mrtvých, desítky budov jsou v troskách
Nejméně dvě stovky lidí zemřely při zemětřesení v Mexiku. Otřesy zanechaly miliony lidí bez proudu a poničily řadu silnic či mostů. Zemětřesení s ohniskem v hloubce 51 kilometrů velmi silně rozechvělo ulice a domy v metropoli vzdálené zhruba 120 kilometrů.
20-09-2017
Alicia Vikanderová hraje Laru Croftovou. Nový film dle úspěšné videohry začnou kina promítat v březnu
Příští rok v březnu začnou také česká kina promítat nového Tomb Raidera, celovečerní film o neohrožené archeoložce Laře Croftové inspirovaný stejnojmennou herní ságou z 90. let minulého století. V novém snímku jedenadvacetiletou Laru Croftovou, jejíž otec za tajuplných okolností zmizel, ztvárnila osmadvacetiletá švédská herečka Alicia Vikanderová. Film norského režiséra Roara Uthauga vyrobily společnosti MGM a Warner Bros. Ty doufají, že pomůže nastartovat celou novou ságu o postavě, jíž na stříbrném plátně v minulosti hrála Angelina Jolie. „Úžasné je, jak trailer zachovává pocit z videohry,“ poznamenal nad videem filmový server Deadline.com.
20-09-2017
Osm rad Čechů ze Silicon Valley. Uspět v centru start-upů vyžaduje trpělivost a pokoru, vzkazují firmám
Úspěšné české start-upy ze Silicon Valley se se svými kolegy, kteří přijeli do San Franciska, podělily o rady, jak ve světovém centru začínajících i zavedených firem uspět. Důležitá je podle nich trpělivost a schopnost přizpůsobit se zdejším zvyklostem. Kvalita života v USA je podle místních českých startupistů oproti Česku nižší, vyvažují to ale byznysové příležitosti, které práce v Silicon Valley přináší.
20-09-2017
V Brně vystoupí klavíristka a zpěvačka Diana Krallová, letos se vrátila k jazzovým standardům
Tuto středu v brněnské DRFG Areně zahraje Diana Krallová. Na letošní třinácté studiové desce se vrací k jazzovým standardům, které ji proslavily v 90. letech. Krallová do Brna přijede až ve středu z Vídně, hned po koncertu zamíří do německého Duisburgu.
20-09-2017