Nová ŠKODA KODIAQ Autem roku 2017! Již potřetí v řadě získala ŠKODA AUTO prestižní ocenění v české anketě Auto roku. Obhájila tak prvenství z předchozích let. Největší SUV ofenzíva v dějinách mladoboleslavské automobilky.
Akční nabídka modelů
ÚVOD  |   ZPRAVODAJ  ADMINISTRACE                                    Vytvořeno © 2012 "webmaster " E-Mail: petrikve@email.cz
DOMÁCÍ    ZAHRANIČNÍ   BYZNYS    NAZORY
ZPRÁVY
Navrženo pro lisovnu M15
www.cedok.cz
ÚVOD   KATALOG STRÁNEK   ZPRÁVY IHNED.CZ    INZERCE   HUMORNÉ FOTO   AKTUALITY
Galerie vtipů a fotek
Dvojka z mravů. Česko přezkoušeli z lidských práv
Českou republiku přezkoumala OSN v oblasti lidských práv. Jak jsme dopadli? Žádná sláva to není. Kritizováni jsou i někteří politici.

Maier odmítl stěhování výroby
Web zpravodaj

Vědci objevili v Cheopsově pyramidě tajnou komnatu

V Cheopsově pyramidě v Egyptě vědci objevili doposud neznámou tajnou komnatu, napsal ve čtvrtek časopis Nature. Objevený prostor, ležící nad Velkou galerií, je přinejmenším 30 metrů dlouhý a má tvar úzké nakloněné chodby.

K objevu došlo díky výzkumu pyramidy pomocí kosmického záření: vědci použili metodu mionové radiografie (výzkum pomocí mionů — druhu elementárních částic z kategorie leptonů), která umožňuje modelovat dutiny v pyramidě, aniž by bylo nutné do ní proniknout.

Vědci prozatím nevědí, k jakému účelu tato komnata sloužila.

Cheopsova pyramida byla postavena přibližně před 4,5 tisíci lety během vlády 4. staroegyptské dynastie. Stavbu nařídil faraon Chufu, který je známější jako Cheops.

Dlouhou dobu tato pyramida byla největší stavbou na světě: její výška dosahuje 139 m a šířka základny je 250 m. Pyramida leží poblíž Káhiry a jedná se o jednu z největších a nejstarších historických památek na Zemi. Doposud se přesně neví, jak byla pyramida postavena.

Jak upřesňuje N+1, vědci zatím vědí o třech pohřebních komorách, jež se ukrývají v Cheopsově pyramidě. Jedná se o nedostavenou pohřební prohlubeň, komoru krále, kde je umístěn prázdný žulový sarkofág, a komoru královny.

Archeologové ze Švýcarska a Francie našli v Sakkáře, v jednom z pyramidových údolí, zlatou špičku pyramidy.

Zdobila hrobku matky Pepi II., jednoho z posledních faraonů Staré říše, uvádí Ministerstvo pro záležitosti starodávného Egypta.

„Objevili jsme tento kámen severně od pyramidy faraona Pepi I. Nedaleko od místa, kde se podle našich očekávání měla nacházet pyramida jeho manželky, královny Ankhesenpepi II., matky faraona Pepi II., který byl jedním z vládců šesté dynastie Starověkého Egypta. Dosud jsme neměli žádné náznaky toho, že se nám podaří najít podobný pyramidion," oznámil vedoucí vykopávek Philippe Collombert.

Collombert a jeho kolegové našli ještě jednu památku takového typu při vykopávkách v Sakkáře, která je jedním z prvních údolí pyramid v historii Starověkého Egypta, kde leží hned 11 carských hrobek a množství pyramid a mastab jejich žen a dětí.

Podle archeologů tato špička pyramidy patřila nedostavěné pyramidě carevny Ankhesenpepi II., ženě Pepi I. a předpokládané matce Pepi II., který byl fakticky posledním plnohodnotným vládcem Staré říše, při jehož vládě začala být země nestabilní kvůli růstu moci nomarchů, kteří zastupovali panovníky jednotlivých provincií Egypta.


| Zpět na Zajímavosti | Zobrazeno: 2018×
Dovolená
2018
Zima 2017/2018
Katalog 101 CK Zemek
  ZAJIMAVOSTI                                                          
Podívejte se na další zajímavé články
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat