Nová ŠKODA KODIAQ Autem roku 2017! Již potřetí v řadě získala ŠKODA AUTO prestižní ocenění v české anketě Auto roku. Obhájila tak prvenství z předchozích let. Největší SUV ofenzíva v dějinách mladoboleslavské automobilky.
Akční nabídka modelů
ÚVOD  |   ZPRAVODAJ  ADMINISTRACE                                    Vytvořeno © 2012 "webmaster " E-Mail: petrikve@email.cz
DOMÁCÍ    ZAHRANIČNÍ   BYZNYS    NAZORY
ZPRÁVY
Navrženo pro lisovnu M15
www.cedok.cz
ÚVOD   KATALOG STRÁNEK   ZPRÁVY IHNED.CZ    INZERCE   HUMORNÉ FOTO   AKTUALITY
Galerie vtipů a fotek
Dvojka z mravů. Česko přezkoušeli z lidských práv
Českou republiku přezkoumala OSN v oblasti lidských práv. Jak jsme dopadli? Žádná sláva to není. Kritizováni jsou i někteří politici.

Maier odmítl stěhování výroby
Web zpravodaj

Larvy zavíječe voskového mohou zachránit Zemi od znečištění plastem.

Španělští vědci zjistili, že larvy hmyzího škůdce s názvem Zavíječ voskový mohou bezpečně zlikvidovat plastový odpad, kterým začíná být naše planeta doslova zahlcena.


Znečištění plastem

Znečištění plastem na naší planetě neustále narůstá. Plast je relativně levný materiál, takže se z něj často vyrábějí předměty pro jednorázové a krátkodobé použití. Rozkládání plastů je naopak běh na dlouhou trať, může trvat až několik set let. Likvidace plastového odpadu často navíc znečišťuje životní prostředí.

Recyklace plastů je poměrně drahá, takže nejčastější způsob, jak naložit s nepotřebným plastem je jeho likvidace. Často se bohužel stává, že jsou plastové odpady vypouštěny do řek a moří. Mořské proudy obří hromady plastu koncentrují v jednom bodě a pak je vlny vyplavují zpátky na pevninu v pobřežních oblastech. Plast se často i spaluje, ale při spalování zase vznikají nebezpečné toxické látky, které poškozují vzduch.

Larvy, které recyklují plast

Vědci stále hledají nové způsoby, jak plasty recyklovat. Jedním z nových a perspektivních směrů je zpracování plastů pomocí biotechnologií. Vědci zjistili, že některé organismy mohou plast konzumovat a pak místo něj vylučovat biologicky rozložitelné sloučeniny. V roce 2015 tým vědců objevil, že organismy, které žijí v žaludku moučných červů, mohou konzumovat polystyren. Recyklovaný materiál, který červi vyloučí pak může být použitý jako substrát pro pěstování rostlin.

Odborníci z Vyšší rady pro vědecký výzkum Španělska došli k závěru, že larvy škůdce Galleria mellonella mohou tímto způsobem recyklovat plast. Galleria mellonella neboli zavíječ voskový je škůdce, jehož larvy se usazují ve včelích úlech a parazitují na medu, pylu a vosku, jež tvoří plástve.

Jedna larva zavíječe může poškodit stovky voskových pláství. Jedna z autorek této studie, bioložka Federica Bertochchini se ve volném čase věnuje včelařství. Její převratná myšlenka vznikla, když se snažila vyčistit svůj včelí úl od tohoto škůdce. Sbírala larvy do plastového sáčku a později zjistila, že larvy do plastového sáčku prokousaly díry. Při pokusech Bertichchini zjistila, že 100 larev je schopno zpracovat až 92 mg plolyethylenu za dvanáct hodin, což je poměrně rychle.

Vědci naznačují, že při rozkladu plastu, stejně jako při zpracování vosku, pracují určité enzymy - sloučeniny, které katalyzují chemické reakce v živých systémech. Dalším krokem vědců bude výběr těchto enzymů.

Autor: Liv, Current Biology


| Zpět na Zajímavosti | Zobrazeno: 1612×
Dovolená
2018
Zima 2017/2018
Katalog 101 CK Zemek
  ZAJIMAVOSTI                                                          
Podívejte se na další zajímavé články
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat