Nová ŠKODA KODIAQ Autem roku 2017! Již potřetí v řadě získala ŠKODA AUTO prestižní ocenění v české anketě Auto roku. Obhájila tak prvenství z předchozích let. Největší SUV ofenzíva v dějinách mladoboleslavské automobilky.
Akční nabídka modelů
ÚVOD  |   ZPRAVODAJ  ADMINISTRACE                                    Vytvořeno © 2012 "webmaster " E-Mail: petrikve@email.cz
DOMÁCÍ    ZAHRANIČNÍ   BYZNYS    NAZORY
ZPRÁVY
Navrženo pro lisovnu M15
www.cedok.cz
ÚVOD   KATALOG STRÁNEK   ZPRÁVY IHNED.CZ    INZERCE   HUMORNÉ FOTO   AKTUALITY
Galerie vtipů a fotek
Dvojka z mravů. Česko přezkoušeli z lidských práv
Českou republiku přezkoumala OSN v oblasti lidských práv. Jak jsme dopadli? Žádná sláva to není. Kritizováni jsou i někteří politici.

Maier odmítl stěhování výroby
Web zpravodaj

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Na pastvinu v bývalém vojenském prostoru mezi Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Milovicemi na Nymbursku 14 listopadu dorazilo pět nových samic zubrů. Pocházejí z Bělověžského pralesa, tedy nejslavnějšího chovu zubrů na světě. Transport z Polska i následné vykládání zubrů se uskutečnil bez problémů a podle plánu, řekl ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

"Transport dorazil k Benátkám již v noci, ráno v osm jsme pak začali zubry překládat a vypouštět na pastvinu," řekl Dostál. Transporty velkých zvířat bývají podle něj poměrně rizikové. Poslední samici zubra ochranáři vypouštěli ještě v 11:30.

Dosud v rezervaci žilo osm dospělých zubrů, jeden samec a sedm samic. Dospělé zubry doplňují čtyři mláďata, která se v rezervaci narodila, jedno loni a tři letos. Posílení stáda zvýší podle Dostála jeho genetickou rozmanitost a dosah pastvy, která zajišťuje ochranu vzácné stepní vegetace před zarůstáním náletovými křovinami. Ode dneška tak bude v rezervaci 17 zubrů.

Původní stádo do rezervace dorazilo na konci roku 2015. Celá rezervace velkých kopytníků tak má kolem 160 hektarů. V bývalém vojenském prostoru mezi Benátkami a Milovicemi žijí dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů. Od roku 2015 se na pastvině narodily tři desítky mláďat.

Zubři patří v České republice k původním živočišným druhům, ale na počátku dvacátého století byli v Evropě člověkem téměř vyhubeni. Přežil jen v několika chovech v zajetí. Díky mezinárodnímu úsilí se ale zubry naštěstí podařilo zachránit.

Cílem návratu velkých kopytníků je nejenom vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let.

K pastvině se stádem zubrů mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou vedou od parkoviště u motokrosové trati na benáteckém předměstí Kbel nové ukazatele.


| Zpět na Zajímavosti | Zobrazeno: 444×
Dovolená
2018
Zima 2017/2018
Katalog 101 CK Zemek
  ZAJIMAVOSTI                                                          
Podívejte se na další zajímavé články